Benzín

Ako vybrať aditívum?

Zvýšte výkon motora a predĺžte jeho životnosť.

Aditíva, čiže prímesi paliva či oleja, dokážu zvýšiť výkon motora, znížiť spotrebu a zároveň predĺžiť jeho životnosť. Nemyslite si však, že môžete čokoľvek kúpiť a naliať, kam uznáte za vhodné. Ponúkame vám niekoľko prostých rád, vďaka ktorým pri výbere určite nešliapnete vedľa.

Prvé rozhodovanie

Skôr, než vkročíte do prvého obchodu, mali by ste si ujasniť očakávania a tiež skutočnosť, do čoho budete aditívum pridávať

V prvom rade môže ísť o samotné palivo – benzín, naftu či LPG/CNG. Ďalšou možnosťou je doplnenie aditíva do oleja, kde znižuje trenie, alebo do chladiča, v ktorom pomôže utesniť chladiaci systém. Moderné aditíva dokážu plniť hneď niekoľko úloh

  • Čistenie – pri výbere prímesi do paliva s čistiacou funkciou možno počítať s lepšou údržbou spaľovacích priestorov a vstrekovačov. Aditívum do oleja pri jeho výmene odstráni nežiaducu špinu a usadeniny.
  • Zníženie spotreby – túto vlastnosť možno považovať za fakt. Výrobcovia uvádzajú 5-7 %, v skutočnosti sa však všetko odvíja od vášho štýlu jazdy. 
  • Zníženie trenia a opotrebenia – počas činnosti motora sa približne štvrtina výkonu „stratí“ v trení jednotlivých súčastí. Prímesi toto číslo dokážu zmenšiť na polovicu. Okrem iného to znamená znižovanie opotrebenia, takže motor a ďalšie pohyblivé súčiastky vám budú omnoho dlhšie slúžiť. 
  • Zvýšenie výkonu – deje sa na základe zvýšenia oktánového čísla paliva, či už ide o benzín alebo LPG/CNG. Efektivita celého motora narastá. V prípade nafty dochádza k zvýšeniu cetánového čísla, čo sa prejavuje na zlepšení vlastností pri nižších teplotách. 
  • Ochrana ventilov – aditívum znižuje ich opotrebenie tzv. domazávaním. 

Takisto vnímajte ročné obdobie. Ak si chcete rozhodovanie v tomto smere uľahčiť, siahnite po celoročnom aditíve, ktoré môžete používať bez ohľadu na teplotu a počasie. Popritom máte na výber medzi špecializovanými zimnými a letnými prímesami. 

Zatiaľčo letné sa sústredia predovšetkým na zvýšenie výkonu, zimné skôr vylepšujú vlastnosti paliva pri nízkych teplotách. V prípade nafty obsahujú aj tzv. depresant znižujúci bod tuhnutia a zabraňujúci tvorbe peny a zhlukov v palive. Pri benzíne zasa odstraňujú vodu usadenú na dne nádrže. 

Nemenej dôležitým faktorom pri voľbe aditíva je jeho objem. Na trhu sú bežne k dispozícii 0,25-litrové až 5-barelové balenia. Pokiaľ prímes pridávate pri každom natankovaní, zväčša spotrebujete 1:1000 – 100 ml tak vystačí na 100 litrov paliva. V niektorých prípadoch však môžete naliať aj 250 ml priamo do 40-litrovej nádrže. V tomto smere vždy dodržiavajte pokyny výrobcu uvedené na etikete. Ak používate aditívum pri nízkych teplotách (napr. -20 °C), môžete použiť až trojnásobne vyššiu dávku. 

V ponuke obchodov nájdete aj jednorazové prímesi, ktoré do paliva pridáte len raz za čas. Tieto produkty čistia vstreky a celkovo dbajú o palivový systém. 

Spotrebiteľské rady

Kedy a prečo používať aditívum?

Prímesi môžete využívať, ak tankujete bežné palivo. Aditívum síce už v určitom pomere obsahuje, stále je tu však výrazný priestor na zlepšenie. V prípade prémiových pohonných hmôt sa situácia už mierne komplikuje, nakoľko sú v nich aditíva zastúpené v omnoho vyššej koncentrácii. Vaše úsilie by tým pádom nemuselo byť viditeľné. 

Prímesi pritom prinášajú množstvo výhod. Ušetria náklady za palivo, v zime sa postarajú  o spoľahlivejšie naštartovanie naftových motorov a takisto predlžujú trvanlivosť. Závisí len od vás, či sa rozhodnete pre viacúčelové aditívum alebo špeciálnu prímes. 

Dodržiavajte účel aditíva a rady výrobcu

Nikdy sa nesnažte byť múdrejší ako výrobca aditíva. Ten totiž presne vie, pre aký typ motora a situácie ho vyrobil. Rovnako zbytočné sú prehnané, priam nesplniteľné očakávania ako napríklad zníženie spotreby o tretinu alebo nárast výkonu o desiatky koní. Ak vám niekto sľubuje takéto výsledky, neverte mu a kúpte si radšej overenú značku s históriou a skúsenosťami spotrebiteľov. Zakaždým dbajte na rady výrobcu, najmä pokiaľ ide o dávkovanie aditíva. 

Ako často dopĺňať prímesi?

Aditíva určené pre palivá je potrebné doplniť pri každom natankovaní. Podobne sú na tom i oleje, kde musíte prímes dopĺňať pri každej ich výmene. Konkrétne dávkovanie je však zakaždým individuálne – všetko sa odvíja od priloženého návodu na použitie. Výnimkou sú len jednorazové aditíva, ktoré dopĺňate raz za čas. 

Použitie aditív u motorov s DPF 

Ide vlastne o prímesi pre motory s filtrom pevných častíc s označením DPF (i pre ne existujú špeciálne aditíva) alebo FAP. Pokiaľ použijete nevhodný typ prímesi, môže dôjsť k jeho znečisteniu a s tým súvisiacej nevyhnutnej návšteve automechanika. Z tohto dôvodu by ste sa mali u každého predajcu o všetkom dôkladne informovať a zvoliť iba také aditíva, ktoré filter neznečisťujú ani nepoškodzujú. Kvalitné prímesi totiž vďaka vysokému podielu mastív dokonale ošetria celý systém. 

Na balenie prímesi možno minúť pár desiatok (malé objemy) až stoviek eur (niekoľkolitrové kanistre). Náklady tak nie sú príliš vysoké a z dlhodobého hľadiska sa táto investícia rozhodne vyplatí. Hoci by vám nezáležalo na znížení spotreby, aditíva spoľahlivo predĺžia životnosť motora a pohyblivých súčastí. Tým pádom ušetríte na náhradných dieloch i práci automechanika.

MILLERS OILS PETROL POWER ECOMAX ONE SHOT BOOST 250 ML

Millers Oils Petrol Power Ecomax One Shot Boost 250 ml - 0

Vysoko výkonná jednorázová aditivácia benzínu s posilneným účinkom na zvýšenie oktánového čísla o 3 jednotky prispievajúc tiež k čistote spaľovacieho priestoru. Jedno balenie 250 ml pre ošetrenie 60 litrov benzínu.

Diesel Power ECOMAX a Petrol Power ECOMAX sú vysoko výkonné a efektívne aditíva nafty a benzínu, ktoré prispievajú k:

efektívnemu spáleniu dávky paliva – zníženie spotreby až o 7%

čistote spaľovacieho priestoru a ostrekovača

zvýšeniu výkonu motora

zníženiu emisií a dymovosti

hladšiemu chodu motora a menšej hlučnosti

Komplexný produkt nahrádzajúci aditíva Injecta Plus a Octane Plus

POPIS:

Vysoko výkonná jednorazové aditivácia benzínu s posilneným účinkom na zvýšenie oktánového čísla o 3 jednotky připívající tiež k čistote spaľovacieho priestoru.

APLIKÁCIA:

Produkt vhodný pre všetky benzínové motory – od karburátorových po common-rail systémy. Pridajte jednorazovo do nádrže pred tankovaním. Jedno balenie 250 ml pre ošetrenie 60-ti litrov benzínu.

UŽÍVATEĽSKÉ VÝHODY:

Zvyšuje oktánové číslo benzínu o 3 jednotky.

Efektívne av krátkom čase čistí vstrekovacie trysky a sacie ventily.

Redukuje usadeniny v spaľovacom priestore, zvyšuje čistotu piestov a sacieho potrubia.

Vďaka efektívnemu prehoreniu a spálenie dávky paliva dochádza k zníženiu jeho spotreby.

Zlepšuje výkonové parametre motoru – nárast výkonu.

Chráni palivový systém pred koróziou a opotrebovaním.

Prispieva k plynulejšiemu chodu a nižšej hlučnosti motora.

Razantný zníženie emisií a kouřivosti (uhľovodík, oxid uhličitý a oxidy dusíka).

Ochraňuje a zlepšuje účinnosť katalyzátora.

Plne kompatibilný so všetkými bezolovnatými benzíny.

Ideálny prostriedok na vyčistenie spaľovacieho priestoru motora pred meraním emisií pri technickej kontrole vozidla.

Vyvinuté, vyrábané a balené v Anglicku – originál firmy Millers Oils Ltd.

CHARAKTERISTIKA:

Hustota pri 15 ° C: 0.840

Kinematická viskozita pri 40 ° C: 2.5 cSt

Bod vzplanutia: 66 ° C

Farba: svetlo hnedá

Skladujte mimo priame slnečné žiarenie a zdroje tepla.

BALENIE:

Fľaša 250 ml

Cena s DPH 8,40 EUR

Millers Oils Petrol Injector Cleaner 250 ml

Millers Oils Petrol Injector Cleaner 250 ml - 0

MILLERS OILS Petrol Injector Cleaner 250 ml

Petrol Injector Cleaner Veľmi účinný, vysoko koncentrovaný čistiaci prostriedok určený na odstránenie usadenín z vstrekovacieho systému benzínových agregátov.    

UŽÍVATEĽSKÉ VÝHODY:

Odstraňuje efekty zlého chodu motora ako napríklad cukanie, zhasínanie a zlú odozvu na zošliapnutie plynového pedálu.

Prispieva k hladšiemu chodu a nižšej hlučnosti motora.

Pomáha vrátiť pôvodné výkonové parametre motora, zlepšuje akceleráciu.

Razantné zníženie emisii a dymivosti.

Chráni palivový systém pred koróziou.

Neškodí katalyzátoru.

Plne kompatibilný s bezolovnatým, olovnatým a okysličeným (etanolovým) benzínom.

Vyvinuté, vyrobené a balené v Anglicku- originál firmy Millers Oils Ltd.  

Použitie: Pridajte jednorázovo do nádrže pred tankovaním. Jedno balenie 250ml je určených na 60 litrov benzínu. Pri silnom znečistení je pre zvýšenie účinku možné zdvojnásobenie dávky.

Balenie: 250ml

Výrobca:

MILLERS OILS – Veľká Británia, Anglicko

Cena s DPH 7,30 EUR

Super benzin aditiv VIF 500ml

VIF SUPER BENZIN ADITIV je multifunkčné aditívum do benzínu novej generácie. Udržuje motor a palivový systém v dokonalej čistote. Zlepšuje studený štart motora. Chráni celý palivový systém pred koróziou. Znižuje trenie a tým zvyšuje výkon motora.VIF SUPER BENZIN ADITIV nemá škodlivý vplyv na funkciu a životnosť katalizátora. Dlhodobým používaním znižuje spotrebu paliva v priemere o 5-7%. Je kompatibilný so všetkými druhmi motorových olejov a inými aditívami. Je účinný vo všetkých typoch automobilov

Cena s DPH 7,80 EUR

K2 Benzin Fuel Injector Cleaner 50 ml

Cena s DPH 1,40 EUR

K2 Benzin Fuel Injector Cleaner je výborná benzínová prísada používaná profesionálmi. Počas prvého použitia dokonale vyčistí celý palivový systém benzínových motorov. Výrazne znižuje spotrebu paliva a emisie toxických výfukových plynov.

Chráni ho pred koróziou, obnovuje hodnotu výkonu, uľahčuje štart a predlžuje životnosť. Je bezpečný pre katalyzátory a turbodúchadlá. Obnovuje plný výkon, uľahčuje štartovanie a predlžuje životnosť motora.

1 fľaštičku 50ml na 40 až 80 litrov benzínu.

V prípade silne znečistených trysiek odporúčame postup opakovať.

DYNAMAX ČISTENIE A OCHRANA BENZÍNOVÉHO SYSTÉMU 300ML

Cena s DPH 4,80 EUR

Odstraňuje nečistoty a zvyšky nespáleného uhlíka v palivovom systéme. Rozpúšťa znečistenia z karburátoru a vstrekovacieho systému. Viaže vlhkosť a skondenzovanú vodu. Zaisťuje efektívne čistenie celého benzínového palivového systému od nádrže až po spaľovaciu komoru. Odstraňuje prevádzkou spôsobené znečistenia a zabraňuje tvorbe usadenín. Vhodný aj počas studených štartov v zimnom období. Účinkuje: počas jazdy. Riedenie: 300 ml na 60 l benzínu. Odporúčaná aplikácia: každých 6 mesiacov pred tankovaním.

DYNAMAX ZIMNÉ ADITÍVUM DO BENZÍNU 300ML

Cena s DPH 4,00 EUR

Slúži ako prevencia usadzovania vody v palivovom systéme benzínových motorových vozidiel a následnému zamedzeniu tvorby mikrokryštálov ľadu. Vďaka svojmu zloženiu znižuje koróziu a kyslosť vzniknutú oxidáciou. Aplikácia: 300 ml na 60 l benzínu nalejte do palivovej nádrže pred každým tankovaním v zimnom období.

Zamedzuje tvorbe mikrokryštálov ľadu
Chráni pred koróziou

VELVANA VELFOBIN 450ML

Cena s DPH 3,50 EUR

VELVANA VELFOBIN slúži motoristom v zimnom období k preventívnemu zamedzeniu tvorby mikrokryštálikov ľadu, vznikajúcich z vody, obsiahnutej v pohonných hmotách v palivovom systéme motorových vozidiel.

Velfobin sa vleje priamo do palivovej nádrže v prechodnom období jeseň – zima, jednorázovo 130 ml Velfobinu na každých 10 litrov paliva. Po vyjdení nádrže preventívne pridávajte už len 65 ml na 10 litrov paliva. Neobsahuje látky pôsobiace ako katalytické jedy a preto nepoškodzuje katalyzátor.