ČISTIČ BŔZD

Čistič bŕzd a efektívne čistenie bŕzd

V motoristickom športe sa môžete stretnúť s princípom, že nie je dôležité, ako sa niekto zrýchľuje, ale ako sa brzdí. Ale aj najlepší vodič nebude efektívne brzdiť svoje vozidlo, ak nemá účinný brzdový systém. Primeraná účinnosť systému sa okrem iného dosiahne zabezpečením jeho účinnosti a čistoty, a preto je čistenie bŕzd jednou z najdôležitejších činností týkajúcich sa bŕzd.

Čo a prečo ovplyvňuje činnosť brzdového systému?

Moderný brzdový systém je najčastejšie diskový systém, ktorý sa skladá z strmeňa a disku. Vankúšiky vyrobené z vhodných materiálov sú počas brzdenia pritláčané proti kotúču, čo spomaľuje rotáciu kolesa. To všetko funguje optimálne, až kým v systéme neexistuje látka, ktorá by bránila hladkému pohybu prvkov alebo znížila trenie.

Môže existovať veľa látok tohto typu a nemusia sa nachádzať iba medzi blokmi a štítom.

Rovnako nebezpečné sú tie, ktoré bránia hladkému pohybu piestu alebo brzdového strmeňa.

Potom sa blok nebude účinne pritláčať na disk, čo zhoršuje a oneskoruje účinné brzdenie. Tieto nebezpečné látky zahŕňajú tuky alebo kvapaliny.

Kedy stojí za to vyčistiť brzdy a súčasti systému?

Kým piesok alebo prach sa v systéme môžu objaviť hlavne počas jazdy, počas dielenských prác na systéme sme tiež vystavení mastnotám a tekutinám. Nájdeme ich dokonca aj na nových diskoch, pretože takto sú disky chránené pred koróziou až do ich použitia v aute. Okrem toho existuje celý rad kvapalín a mazív používaných v dielňach na iné činnosti, ktoré sa môžu ľahko objaviť aj v brzdovom systéme. Brzdový systém by sa mal čistiť najmä vtedy, keď je obzvlášť náchylný na znečistenie. Platí to najmä pre prípad výmeny jedného z jeho prvkov za štít a bloky v popredí.

Čistenie brzdových kotúčov

Impregnačné prostriedky na ochranu proti korózii sa nachádzajú hlavne na úplne nových brzdových kotúčoch.

Pred inštaláciou diskov do brzdového systému sa musia najskôr dôkladne vyčistiť. Inak mazivo zhorší trenie, čo má za následok menej účinné brzdenie a v dôsledku toho zvyšuje riziko nehody.

Problémy s použitými komponentmi sú prach, usadeniny a korózia . Zhoršujú trecie vlastnosti a zabraňujú úplnému treniu vložiek na disku. To vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu komponentov brzdového systému.

Čistenie brzdových kotúčov je veľmi dôležitým krokom, pretože ovplyvňuje bezpečnosť počas jazdy

Čistenie brzdových strmeňov

Čistenie brzdových strmeňov je služba, na ktorú by ste nemali zabúdať. Tieto prvky sú potrebné primerane namazané, aby ich pohyb v brzdovom systéme prebiehal hladko.

Čistič bŕzd odstráni nečistoty a prach, ktoré pri položení na súčasti systému môžu spôsobiť, že sa doštičky nestlačia rovnobežne s diskom.
Dôsledkom toho je nerovnomerné opotrebovanie povrchu bloku, a tým aj dlhšia brzdná dráha.

Nastriekané brzdové strmene sú tiež dobrým spôsobom ochrany komponentov brzdového systému .